O NÁS

Od té doby, co se rozšířilo, že ve Zlíně bude bezobalový obchod, tak se mě lidé často ptají: A co tě vedlo k této myšlence? Tak si to řekněme hezky od Adama :-). Jestli nechcete čísť, koukněte na rozhovor Michala s Tomášem Hajzlerem.

Jsme rodina s třetma malýma klukama, které je blízka téma kvality potravin a ekologie v domácnosti a v běžném životě. Bydlíme v baťovském 1/4 domku (zcela dobrovolně :-) a nanejvýš spokojeně) a tedy už z principu věci se snažíme o minimalismus v našich životech. A s tím nám nějak nehraje to množství odpadu (většinou plastového), které zůstává po potravinách - vždyť když chci udělat čočku pro celou rodinu, potřebuji 2 až 3 sáčky (v závislosti na velikosti balení). Zkoušeli jsme i objednávat přes celočeské e-shopy a bylo bezva, že jsme si mohli zvolit velikost balení a všechno přišlo v papírových obalech. Ale stále nám ty obaly zůstávaly, prostě nebylo to úplně ono (i když pro oblasti, kde bezobalové prodejny nejsou, tedy skoro pro celou ČR :-), je skvělé mít aspoň tuhle možnost).

Ale v srpnu jsem byla na workshopu Martinky Kročilové (autorka projektu Loveyourhome.cz) a ona se v rámci něho zmínila, že by bylo super, kdyby ve Zlíně byl bezobalový obchod. Celou cestu domů jsem o tom uvažovala a po příchodě vybafla na mého (skvělého) muže: Pojďme udělat bezobalový obchod! A on řekl, že jo :-).

A tak jsme se do toho pustili.

Aby to neznělo jen jako šílený nápad, tohle jsou hlavní důvody, proč obchůdek vznikl:

  • Protože my, jako rodina, chceme nakupovat kvalitní potraviny a nechceme je nakupovat v jednorázových obalech (tedy chceme minimalizovat náš odpad).
  • Protože věříme, že takhle chce nakupovat víc lidí a my jim chceme pomoct - že prostě budou mít na výběr.
  • Protože si myslíme, že bezobalové prodejny jsou zejména lokální záležitostí - ne neosobní prodej, ale prostě krámky, kde si můžete nakoupit úplně přirozeně, zastavit se na kus řeči, dostat slevu, nebo kde můžete říct, co ještě sháníte, a my se vám to pokusíme sehnat.
  • Protože víme, že bezobalové nakupování není věc, kterou si rodina osvojí ze dne na den. Jde o úplně odlišný koncept nakupování, kdy je potřeba víc plánovat, jaké potraviny jsou potřeba, nachystat si nádoby a pak jít nakoupit. Tedy to chce čas. A nejlepší, jak to podpořit, je být v tom spolu. Učit se, komunikovat, dávat si rady a tipy. Tedy jakoby udělat z nakupování příjemnou záležitost (nejen doplnění zásob), na kterou se všichni budeme těšit.
  • A protože jsme přesvědčeni, že velké věci se dějí zdola a tedy každé malé šetření odpadem, odpovědný přístup k spotřebě a upřednostnění kvalitních, a pokud možno lokálních potravin, je ve výsledku velký přínos. A to jak pro rodiny, tak i pro celou společnost.

Na začátku jsme zvažovali víc možností jak začít - třeba jen jako výdejna potravin fungující jeden den v týdnu. Ale pak jsme se shodli, že tato myšlenka si zaslouží víc. Aby lidé mohli nakoupit, když to potřebují. A aby se to netýkalo jenom prodeje, ale i věcí kolem. A tak budeme dělat různé akce, workshopy, přednášky, výstavy apod., které souvisí s tím, co jste si již přečetli výš. A hlavně, neděláme to sami, bezobalový obchůdek je jednou ze součástí komunitních aktivit, které realizují další šikovní a inspirativní lidé. Budeme rádi, když se se zajímavou myšlenkou zapojíte do našich aktivit taky :-).

 

Zdraví Ingrid Poppe :-)

 

Screen Shot 2017-01-11 at 17.21.53