Bezobalová spolková prodejna

Jsme komunita. Spolek nadšenců, který od dubna 2022 provozuje neziskovou prodejnu Bezobaláč ve Zlíně, protože nám dává smysl hledat a rozvíjet možnosti potravinové soběstačnosti a zodpovědného nakupování. Spojuje nás touha po dobrém a zdravém životě a přesvědčení, že čistá příroda, opravdové jídlo a netoxické prostředí by neměly být výsadou, ale samozřejmostí. Baví nás sdílet své zkušenosti a pomáhat vykročit na cestu bez zbytečných odpadů, chemie a průmyslového jídla. Máme odvahu zpomalit v každodenním životě, vystoupit ze své komfortní zóny a chuť podpořit dobrou věc. Proto:

“Spolu tvoříme místo, díky kterému
můžeme 
(nejen) nakupovat udržitelněji.”

_MG_4773-2
 

Jak to celé začalo a proč vlastně nezisková organizace provozuje prodejnu?

Protože si myslíme, že k tomu, aby člověk mohl udělat změnu ve svém životě, musí mít nejen informace, ale i nástroj, jak na to. Chci snížit svoji odpadovou stopu? Tak potom je skvělé, že můžu nakoupit do vlastních nádob! Od počátku vnímáme prodejnu jako konkrétnípraktický nástroj, díky kterému můžeme naše běžné životy vést více udržitelně. Zároveň se nám díky prodejně daří dělat osvětu, zkoumat možnosti alternativních ekonomik v praxi a měnit distribuční mechanismy potravin, drogerie a kosmetiky, spolu s našimi dodavateli. A to je skvělé!


Spojili jsme komunitKu a bezobalovou prodejnu

Prodejnu jsme zakládali v roce 2017 a od počátku byla neziskovým projektem, původně pod organizací Bezobaláč, zapsaný ústav. Po 5-ti letech fungování bezobalové prodejny jsme se rozhodli posunout zase o kus dál. Od začátku bylo naším cílem tvořit komunitu a propojovat lidi tak, abychom se společně přiblížili k udržitelnému životu

V roce 2021 jsme proto vytvořili neformální platformu pro sdílení vlastních zdrojůpřebytků, kterou jsme nazvali komunitKaA právě tato komunitKa se vyloupla v oficiální spolek, který pod svá křídla vzal i celou bezobalovou prodejnu. Takžeeeeee…. od dubna 2022 fungujeme jako spolková prodejnaoficiálně pod názvem KomunitKa v Bezobaláči Zlín, z. s.

 

Untitled design-7

 

Jak to funguje? V čem je to lepší? Můžeš si nakoupit tak jako doposud? (jen v rychlosti: ano!) A jak se můžeš přidat k spolku, jestli ti to dává smysl?

 Untitled design-7

 

Co to vlastně znamená SPOLKOVÁ PRODEJNA?

"To k vám nemůžu chodit nakupovat, když nejsem členem spolku?" Jasně, že můžeš! I když označení spolková prodejna může znít trochu specificky a někde se setkáš i s tím, že takováto prodejna funguje jenom pro své členy, u nás tomu tak není. Jsme normální prodejna, kde si můžeš nakoupit kvalitní potraviny, šetrnou drogerii a kosmetiku do vlastních nádob. Jsme otevřeni pro všechny, kdo fandí kvalitním produktům, udržitelnosti jako takové a podporuje lokální výrobce. Rozdíl je jenom v tom, že tuto prodejnu neprovozujeme jako podnik za účelem zisku, ale jako nezisková organizace. Můžeme říct, že jsme alternativní forma ekonomiky, kterou tvoříme společně (tedy kooperativně). Každý přispívá malým dílkem, abychom se z výsledků mohli těšit všichni - nejenom členové spolku, ale také naši dodavatelé a všichni zákazníci. Pokud ti to dává smysl, můžeš se k nám do spolku přidat a tvořit udržitelné místo ve Zlíně spolu s námi. Ale pokud si chceš jenom nakoupit, tak šup do toho. Jsme tady opravdu pro všechny. 

Untitled design-7
 
Jak fungujeme jako spolek v běžné praxi?

Spolek tvoříme společně, nicméně každý se angažuje v míře, která mu je příjemná. Každý z nás dává spolku tolik energie a času, kolik je schopen si uvolnit ze své kapacity. Uvítáme jakoukoli pomoc, byť se ti může zdát na první pohled malá či zanedbatelná. Chápeme, že každý má jiné možnosti a jsme rádi, pokud nám řekneš na rovinu, jaké jsou ty tvoje. 

Největší část aktivit, jako je provoz samotné prodejny, řeší naše vedení (spolkový výbor). Abychom věděli, co všechno se děje, aktivně komunikujeme online. Jednou ročně se sejdeme všichni a diskutujeme o tom, jak se spolku daří a o jeho dalším směřování, nových aktivitách a projektech. Kromě toho se potkáváme pravidelně na prodejně, kde si rádi dáme společnou večeři, nebo zorganizujeme občasné brigády. Pokud ti to nevyjde, nevadí. Možnosti, jak se zapojit je hodně a ne všechny je potřeba dělat osobně.

Podstatné pro nás je, že podporuješ filosofii Bezobaláče. Ať už je to bezobalové nakupování či snaha o co nejmenší tvorbu odpadu obecně a ochranu přírody jako takové. Fungujeme jako komunita a snažíme se pomáhat si a podporovat prodejnu. Chceme, aby obchůdek fungoval a cítili jsme se v něm spokojení, v příjemné atmosféře. Vše je založeno na dobrovolnosti.

Untitled design-7 

Dává ti smysl stát se členem?

Prvním krokem je vyplnit přihlášku. V ní si vybereš výši členského příspěvku, který slouží zejména na pokrytí provozních nákladů prodejny. Je to jeden z principů kooperativního podniku - fungujeme díky tomu, že každý přispěje malou částí, aby výhody mohli využívat všichni. Odměnou za členství je nejenom dobrý pocit, ale i sleva na všechny nákupy v obchůdku, a to konkrétně: 

600 korun měsíčně = 20% sleva,
450 korun měsíčně = 15% sleva,
300 korun měsíčně = 10% sleva,
150 korun měsíčně = 5% sleva.

Pokud nakoupíš za víc než 3000 korun měšíčně, šetříš víc, než je tvůj členský příspěvek. Tím, že nakupuješ víc, nepotěšíš jenom svůj účet, ale i lokální výrobce a pěstitele a také ušetříš spoustu jednorázových obalů, které by jinak skončily v koši. Jestli nemáš možnost nakupovat pravidelně, ale rád bys podpořil naši filozofii, můžeš si vybrat nejnižší sumu členského příspěvku a stát se tak součástí udržitelné komunity.

Kromě toho se na začátku platí jednorázový vstupní investiční poplatek ve výši 2000 korun. Díky němu můžeme spolek rozvíjet, rozšiřovat sortiment, zlepšovat prodejnu nebo organizovat víc akcí. První členové se tímto poplatkem v roce 2022 složili na první zásoby prodejny. :)

Naším cílem je fungovat dlouhodobě udržitelně, ale zároveň je pro nás hodně důležité být navzájem solidární. Snažíme se vnímat potřeby všech a chápeme, že nejde měřit všechny jedním metrem. Pokud jsou tyto částky pro tebe vysoké, jsme otevřeni hledat řešení. Je možné domluvit se na rozložení do více plateb (u investičního poplatku) anebo možnost úhrady prostřednictvím svých schopností a dovedností (jak investiční, tak členský příspěvek, nebo jen jejich část). Může to být práce jak na prodejně, tak z domu. Ozvi se nám a určitě spolu něco vymyslíme.
 Untitled design-7

Být spolkařem se počítá

Jako člen spolku máš spoustu dalších výhod a příležitostí. Máš možnost ovlivňovat výběr sortimentu a dodavatelů tak, abys nakoupil vše, co potřebuješ. Můžeš využívat hromadné velkoobchodní objednávky u místních farem a výrobců, jejíchž produkty nejsou běžně na prodejně (a mnohdy ani ve Zlíně) dostupné. Také se můžeš přidat na exkurzi na farmy, nebo k dodavatelům a nahlédnout tak do výroby dobrot, které prodáváme. Kromě toho pravidelně pořádáme workshopy a jiné akce, kterými se snažíme přiblížit udržitelný život všem a učíme (nejen) děti přemýšlet o odpadu v souvislostech. I ty můžeš přispět svými kreativními nápady a realizovat se.

Untitled design-7
Co víc?

Nakonec zbývá už jen zastavit se k nám na prodejnu a vyplnit přihlášku. Nebo nám napiš na email: prodejna@bezobalac.cz a pošleme ti vše potřebné. :) 

Pokud máš nějaké dotazy, tak ti je moc rádi zodpovíme - ať už osobně nebo e-mailem. A pokud zatím ještě váháš, klidně si přijď nakoupit i jako nečlen. Moc rádi tě uvidíme!