Re-Dílna & cirkulární Lab


cirkularlab-1-pbt2ts4ael3a5e5j8jhmfeftchi36chrami0q7d9fkVíme, že snižování odpadu domácností je obecně velké téma. A my chceme ukázat, že i firma, organizace nebo kancelář nemusí chodit s košem. Nebo alespoň ne tak často. 

Pustili jsme se do projektu, díky kterému zavedeme maximum možných a dostupných procesů cirkulární ekonomiky. Chceme se stát cirkulárním Labem – místem, kde je vlastní odpad zdrojem pro další činnost. Že pro jakou? Tak třeba pro vytváření nových, krásných věcí v naší re-Dílně!

To, co nás po cestě za cirkulárním fungováním potká, chceme sdílet dál a inspirovat tak další (třeba provozovny, kavárny, prodejny nebo organizace).
 

„Vytváříme jedinečné místo, které celý svůj odpad využívá dál,
inspiruje a dává smysluplnou práci handicapovaným nebo třeba teenegerům z pěstounských rodin.“

 

redilna-1-pbtbakacfobr17kuk1cfdyqfsy6lxbuc0ljd4816o0

Proč?

Protože víme, že zbytkový odpad má hodnotu. My z něj navíc umíme vyrobit krásné věci. Obaly na sešity, obálky, hry pro děti, kompostovací truhlíky na bylinky nebo obaly na květináče.

Protože víme, že tímto způsobem můžeme nabídnout smysluplnou práci lidem, kteří neměli v životě stejné příležitosti, ale mají chuť se zapojit a naučit se něco nového.

A protože si uvědomujeme, že udržitelné fungování je důležité nejen pro domácnosti, ale také pro provozovny, prodejny, kavárny

A to je to, co chceme dělat.

V malé dílně velké věci. S odvahou!

Naše re-Dílna a celý cirkulární Lab je pořád ještě jen křehké minimko, které potřebuje vyrůst. Startujeme, řešíme, ladíme. Začít jsme mohli i díky vám, a tomu, že jste nás podpořili v dárcovské kampani na Darujme.cz a také díky podpoře Active Citizen Fund

Ze srdce děkujeme! 


Co již máme hotovo?

V re-Dílně jsme vymazlili několik krásných produktů z odpadu. Jsou to zejména parádní recy sešity, které mají opravdu dobrou karmu! Dále se nám daří vyrábět balící papír a tašky z papírových pytlů. Všechny věci si můžete prohlédnout u nás na prodejně.

Naše největší výzva je v současnosti najít další ruce, které by nám pomáhaly. Je to něco, co tě zajímá? Tak se podívej, jak se můžeš stát našim dobrovolníkem. :)

Untitled design-7

MG_5480MG_5530a4-1024x535


Untitled design-7


Jak probíhal celý projekt,
díky kterému jsme mohli začít?
S odvahou!

Projekt re-Dílny nám pomohl nastartovat Active citizen fund, který nás podpořil díky matchingovému grantu. Jakýpak to je? Právě takový, který zdvojnásobil vaše dary z dárcovské kampaně.

Na jaře 2021 jsme se rozhodli, že nastal čas vytvořit recyklační místo ve Zlíně, které nám už dlouhou dobu leželo v hlavách. Covidová doba byla ideální na vymýšlení a tvoření nových věcí, a tak jsme se rozhodli do toho pustit. Jak to ale už bývá, na start každého nového projektu jsou potřeba penízky. A tak jsme přemýšleli, odkud je vzít. Věděli jsme, že je mezi vámi hodně dobrých duší, které by nám s tím rády pomohly. A navíc, zjistili jsme, že pokud se do toho pustíme společně přes dárcovskou kampaň, můžeme požádat v rámci Active citizen fund o zdvojnásobení všech darů, a to díky vypsané výzvě na matchingové granty, která právě probíhala. Jedna a jedna daly dohromady dvě a my jsme nás projekt přihlásili do výběrového řízení a div se světe, on byl vybrán! 

Pustili jsme se tedy do práce, vytvořili krásnou dárcovskou kampaň na darujme.cz (podívat se na ni můžete TADY), díky vám v ní vysbírali potřebnou částku a Active citizen fund nám ji zdvojnásobil. Moc děkujeme! Víc, než se dá napsat.

Pak jsme se mohli pustit do obr práce v naši dílně. Vymysleli jsme ji název re-Dílna, vytvořili krásné první produkty, a začali spolupracovat se Zlínskou Nadějí, ve které nám milí handicapovaní klienti pomáhají tvořit parádní věci z odpadu. I když re-Dílna ještě nemá zdaleka všechno hotovo, tak je za námi kopec práce a radosti. Těšíme se, že můžeme společně tvořit smysluplné věci!

Pokud vás matchingové granty zaujali, tak se na ně mrkněte blíž. Byla to výborná zkušenost! Kromě samotné finanční podpory je totiž program zaměřen na podporu neziskovým organizacím. Měli jsme možnost konzultovat naše problémy a otázky s odborníky a také se síťovat s ostatními organizacemi.

Moc děkujeme!

Untitled design-7


A teď už jenom pár oficialit ohledně podpořeného projektu. 

Projekt jsme přihlašovali pod názvem Cirkulární lab a jeho cílem bylo bylo nastartovat udržitelné procesy cirkulární ekonomiky v místní komunitě. V rámci crowdfundingové kampaně jsme chtěli vytvořit vzorové místo, které využívá vlastní odpad jako zdroj pro výrobu nových, hodnotných komodit. 

Náš hlavní cíl přitom stál na 3 pilířích: 

1) Zapojení místních znevýhodněných skupin (a jiných neziskových organizací) do zpracovávání odpadu, 

2) Praktická využitelnost vyrobených produktů, které budou mít navíc jasně definovanou „koncovku“ (tzn. co se s nimi až doslouží), 

3) Uvedení vyrobených produktů přímo na trh (a tedy nastartování udržitelného procesu cirkulace).

V procesu realizace projektu vznikla re-Dílna. Díky za ni!

Období projektu, ve kterém byly naše aktivity podpořeny, bylo 1.6.2021 – 31.5.2022 (tedy jeden rok). Nicméně, v práci pokračujeme dál i po skončení projektu v rámci Active citizen fund.

V rámci projektu jsme realizovali několik aktivit: Nejdřív jsme analyzovali, jaký odpad vlastně máme a co bychom z něj mohli vyrábět. Pak jsme vytvořili prototypy těchto produktů, otestovali jejich výrobu a pustili se do dárcovské kampaně, aby re-Dílna v praxi mohla vzniknout. Kampaň byla úspěšná (ještě jednou velké díky všem!) a tak jsme se mohli pustit do samotné výroby a na podzim 2021 jsme uvedli první úplně hotové, vymazlené produkty – recyklované sešity a balící papír. První produkty jsme vytvořili v listopadu 2021. Dalším krokem pak bylo zapojení Naděje a jejich úžasných klientů do celého procesu výroby. Poslední aktivitou bylo ladění celého postupu a zpracování závěrečných výstupů. 

O všem, co průběžně děláme a jak pokračujeme, si můžete přečíst tady na webu, nebo zajít přímo k nám na prodejnu, kde vám rádi vše ukážeme.  

Za realizaci projektu je oficiálně zodpovědná Ingrid Poppe, kterou v případě dotazů zastihnete na e-mailu zdravim@bezobalac.cz nebo na telefone 608 808 215. Kromě ní ale na re-Dílně pracuje hlavně Barborka ze _supinyzhlubiny a spousta dalších milých lidí.

 

_____________________

Projekt podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.